Oluşum 1984 yılında kurulmuştur.  Tiyatromuzun temel sorunsalı, yoğun olarak yaşadığımız yabancılaşma ve iletişim eksiklikleri idi. Şöyle diyorduk: “İnsanlar birbirlerini anlamaya çalışmalılar, anlamak için çaba harcamalılar.”

Mekân önemli bir sorundu. O zamanlar grubumuzun kurucusu Naci AslanMaltepe Halk Eğitimi Merkezi’nde ücretli öğretmen olarak tiyatro kursları veriyordu. Tiyatromuz orada çalışmaya başladı. Elimizde bir metin vardı (Cephede Piknik) ve biz bu metni çalışmak istiyorduk. Ancak başka oyunculara da gereksinmemiz vardı. Halk Eğitim Merkezi Tiyatro kurslarına katılanlara duyuru yaptık ve grubumuza katılmalarını istedik. Gruba çok sayıda katılım oldu. İlk genel toplantımızda grubun adını koyduk. Grubumuzun adı “OLUŞUM GENÇLİK ve ÇOCUK TİYATROSU” oldu.

Bizim için amatör olmak bir hobi ya da profesyonelliğe geçiş süreci değildi. Biz bilerek ve isteyerek amatördük.

Amatörlüğü sanatta özgürlük olarak görüyorduk; ticari kaygılardan arınmış, takvime bağlı olmak zorunda kalmayan, bilerek ve isteyerek sanatla uğraşılan bir alandı bizim için amatörlük ‘görev’ değildi. 1989 yılına kadar çalışma mekanı yokluğu ve diğer ekonomik sıkıntılar nedeniyle çok zorlu geçti. Ancak artık kurumsallaşmaya doğru giderken bu sıkıntılardan kurtulmalıydık.

Oluşum’u üç evreye ayırmak gerekir. Birincisi 1984 – 1989 dönemi; ki bu dönem düşüncelerimizi yerine oturtacak deneyimler yaşadığımız bir dönemdi. Bu döneme kadar kadromuza aldığımız insanların büyük çoğunluğunun herhangi bir teatral deneyimleri olmuyordu ve biz onlara hem eğitim veriyorduk, hem de oyun hazırlıyorduk. Bu dönemde Cephede Piknik‘ten sonra, Şerefiye, Gökkuşağı Ormanı, Küçük Avcı ve Kapılar isimli oyunları hazırladık.

İkinci dönem 1990 – 1992 arasında ise daha dar ama daha deneyimli bir kadro oluşturduk. Bu kadronun içinde önceki dönemden eğitim almış arkadaşlarımız da vardı. Bu kadro ile iki çok önemli ve başarılı oyun yaptık: Bir Anarşist’in Rastlantısal Ölümü ve Bay Biderman ve Kundakçılar.

Oluşum’un üçüncü dönemi ise 1992 yılından günümüze kadar süren dönem. Bu dönemde en önemli gelişme Oluşum’un kendine ait bir mekanının olması oldu. 1988 yılında kurduğumuz Oluşum Drama Atölyesi bu mekanda çocuklarla ve yetişkinlerle çalışmalar yapmaktadır. Oluşum Tiyatrosu da her yıl burada oyunlarını hazırlamaktadır.

Bu döneme kadarki oyunlarımız şunlardır;

KÜÇÜK PRENS-RİTÜEL-REİS SEATTLE, ÇOCUKLAR YÖNETİMDE, BİR EĞİTİM MUCİZESİ, KIRMIZI BALON, GÜNEŞIN DOĞDUĞU ÜLKE: ANADOLU, GÜNEŞ ÜLKESİ, GLUSCABI ve RÜZGAR KARTALI, KAÇIŞ, BİR AV MACERASI, LİKYA’dan HALDİYA’ya ANADOLU, ANA BABA ÇOCUK, YARATAN TOPRAK, MİNİK AVCI, GERÇEK, MUTLU PRENS – MUTSUZ PRENS.