Leonardo: Evrensel Deha Sergisi

Leonardo: Evrensel Deha Sergisi

Leonardo124 Şubat – 24 Mart 2007 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde düzenlenen”Leonardo: Evrensel Deha” Sergisi’nde drama liderlerimizden Göksel Çiğdemoğlu, Pınar Alkan, Zeynep Emir ve Ceren Çiçek çocuklarla atölye çalışması yaptı. Ayrıntılı bilgilerin aşağıda verildiği sergide yapılan atölye çalışmalarına çocukların yoğun ilgisi oldu.

Her şey dünyanın en güzel varlıklar; çocuklar için…     

Leonardo Da Vinci‘nin mühendislik harikası olarak kabul edilen, orijinal çizimlerinden inşa edilmiş makinelerin replikalarını barındıran, uluslararası üne sahip, interaktif Leonardo Da Vinci icatları sergisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, The Partners işbirliği ve Arçelik ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Uluslararası en büyük ve interaktif Da Vinci icatları sergisi olan “Leonardo: Evrensel Deha” Sergisi, Leonardo Da Vinci’nin 1478 – 1513 yılları arasında tasarladığı ve kendisinin orijinal çizimlerini derinlemesine çalışmış, konularında uzmanlaşmış tarihçiler ve mühendisler tarafından inşa edilmiş benzersiz 40 adet işlevsel, çoğu gerçek ebatlarda replikayı içermektedir. Bu objelerin bazıları ziyaretçilerin kullanımlarına uygun olacak şekilde özel olarak yapılmıştır.

Leonardo2

Eserler, Da Vinci tarafından önerilen ve Da Vinci döneminde bulunabilen tahta, ip, tutkal gibi malzemeler kullanılarak, sadece o dönemin aletleriyle, tamamen el işçiliği ile yine Da Vinci’nin talimatlarına göre yapılmıştır.

“Leonardo: Evrensel Deha” Sergisi, makinelerin kullanımına göre 5 bölüme ayrılmıştır. İlk 4 bölüm, Leonardo Da Vinci’ye eserlerinde ilham veren doğanın dört elementi Toprak, Ateş, Hava ve Su’ya göre tasarlanmış replikalardan oluşurken 5. bölüm ise, Da Vinci’nin tasarladığı diğer mekanizmaları içerir.

Ziyaretçiler, interaktif olarak hazırlanan sergide bazı makinelere dokunabilme ve hatta kullanabilme imkanına sahip olacaktır. Türkiye’de ilki İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen interaktif sergi ziyaretçilerine ayrıca, Da Vinci zekasını anlayabilme ve Da Vinci ile eşsiz bir deneyim yaşama şansını da sunuyor.