dramaya merhaba 2 sunuş

İKİNCİ BASIM İÇİN SUNUŞ

1999 yılı Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz Türkiye 1. Drama Liderleri Buluşması ve Ulusal Drama Semineri’nin tartışma oturumunu açarken şöyle demiştim; “… Umarım sunulan bildiriler yararlı olmuştur. Bu bildirileri kitap olarak basmanın yollarını arayacağız…” O günün kısıtlı olanaklarında kitabımızı nasıl yayınlayacağımızı düşünürken, bugün dokuzuncu kitabımız basımda.

Birinci seminer kitabımız tükeneli üç yıldan fazla oldu ve elinizdeki bu kitapla ikinci basımını gerçekleştirmiş oluyoruz. Hemen ardından da ikinci seminer kitabımızın yeni basımı gelecek.

Birinci seminere sunulan bildirilere bugünden baktığımızda, “nereden nereye geldik” sözü akla geliyor. Tartışma oturumunda çok değerli insan Prof. Dr. İnci SAN’ın değerlendirmelerinin ne kadar naif ve ileri görüşlü olduğunu bugünden görmek de ayrı bir gerçek.

1980’lerden bu yana geçen süreçte, drama uygulamalarında hayli yol alınmıştır. Artık ülkenin pek çok yerinde bağımsız çalışmalar sürdürülmektedir. Böylece dramanın temel felsefesine de ters düşen merkeziyetçi anlayış, önemli ölçüde kırılmıştır.

Drama pratik bir alandır ama dramayı grup çalışmalarında uygulayacak lider kendini teoriyle beslemezse tükenir. Çalışmaları yüzeysel kalır. Bu nedenle drama lideri okumak ve yaptığı çalışmaları değerlendirmek zorundadır. Değerlendirme yeniden okumayı gerektirir ve yeni bilgiler, lidere yeni ufuklar açar. Bu aslında her alan için geçerli değil midir?

Latince bir söz vardır; “Veritas Lux Mea”, “Gerçek Beni Aydınlatır” demektir. Oluşum her zaman gerçeğin ardında olmaya çalışmıştır. Gerçeğin ardında olmak, her zaman gerçeği görmeye çalışmak ve her zaman gerçeği paylaşmak arzusu zordur, yorucudur. Üstelik gerçek çoğu zaman mutluluk vermez.

Ulusal Drama Semineri hazırlık ve yürütme aşamalarında ve kitapların yayınlanmasında pek çok arkadaşımızın emeği vardır. Seminerlerin gerçekleşmesinde görev alan arkadaşlara, bildiri sunan dramacılara, atölye yöneten liderlere, katılımcılarımıza, atölyelerde raportörlük yapan değerli liderlere ve lider adaylarına, temsilcilerimize, seminerlere hertürlü katkıyı sağlayanlara ve kitapları titizlikle okuyarak düzeltmeleri yapan Sevgili Derya ve Sevgili Sema’ya şükranlarımı sunarım.

Gerçek, hepimizi aydınlatsın.

 

Naci ASLAN