dramaya çok yönlü bakış sunuş

SUNUŞ

Türkiye 2. Drama Liderleri Buluşması ve Ulusal Drama Semineri 2000, ülkemizde artık iyice tanınan dramanın uygulaycılarını biraraya getirmeyi hedefleyen bir yapılanmadır. Bu yapılanmanın her geçen yıl, daha iyiye ve daha güzele gidiyor olması, bizler için kuşkusuz önemli bir motivasyon kaynağı olmaktadır.

Üç gün süren seminerin, birinci gününde; açılış, bildiri sunumu ve tartışma oturumu yapıldı. İkinci gün sabahtan itibaren atölye çalışmaları başladı. Dramaya Giriş atölyesi buluşmadan önce, yine dört oturum olarak gerçekleşmişti. İkinci gün yapılan bildiri sunumlarının ardından gerçekleşen söyleşide, uzmanların alanla ilgili temel konularda verdikleri bilgilerden sonra tartışma yapıldı. Son gün atölye çalışmalarından sonra yapılan son bildiri oturumu ve bu bildirilere ilişkin olarak yapılan tartışmalardan sonra, Oluşum Tiyatrosu ve Drama Atölyesi Genç Grubu tarafından hazırlanan ve tarafımızca sahneye konulan Likya’dan Haldiya’ya Anadolu isimli oyun izlendi. Oyundan sonra Seminerin genel değerlendirilmesi yapıldı.

Seminerde;

drama liderlerinin nasıl eğitileceği,

ölçme ve değerlendirme,

liderin öğrenenin yaratıcılık ve kendini ifade sürecine müdahale sorunu,

genel anlamdaki uygulama sorunları,

özellikle ilköğretim okullarındaki uygulama sorunları,

liderlerde yeterlilik sorunu,

drama ile ilişkili alternatif öğrenme yöntemleri,

doğaçlama,

dramatik olan – olmayan,

oyun,

yapısalcı öğrenme,

alan ile ilgili yayın sorunları

öne çıkan ve ençok tartışılan konular oldu.

Seminere sunulan bildirilerin, tartışmaların ve atölye çalışmalarının kitap olarak yayınlanması kuşkusuz zorluklarla dolu bir süreçti. Bu zorlukların başında bildirilerin birbirinden farklı formlarda yazılmış olması geldi. Yine de bildirilerin içeriğine müdahele etmeden, biçimde ortak bir dil yakalamaya çalıştık. Birinci Seminerin kitabında, özellikle tartışma oturumu bölümünde, kimi deşifre ve yazım hataları oldu. Seminer katılımcılarının bu konuda göstermiş oldukları anlayış için teşekkür ederim. İkinci Seminerin kitabında hatalarımızın daha az olması için elimizden geleni yaptık. Yine de gözden kaçmış olabilecek hatalar için anlayış bekliyoruz.

Seminerin düzenlenmesine pek çok insanın emeği geçti. En başta Seminerin gerçekleştiği mekanı sağlayan Çankaya Belediyesi Eğitim – Kültür Müdürü sayın Haydar YOLERİ’ye, Çankaya Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Cengiz SEZGİN’e dramaya gösterdikleri ilgi ve destek için sonsuz teşekkürler. Kitabın künye sayfasında isimleri yazılı olan, Seminerin gerçek kahramanlarına; gösterdikleri profesyonelce yaklaşım, insanüstü çaba ve yoğun emek için burada ve bir kez daha teşekkür ederim.

22 – 24 Haziran 2001 tarihlerinde yine aynı merkezde yapılacak olan ve Müze Eğitbilimi temasının işleneceği, Türkiye 3. Drama Liderleri Buluşması ve Ulusal Drama Semineri – 2001’de buluşmak üzere, dostlukla.

   Naci ASLAN