drama kavramları sunuş

SUNUŞ

Türkiye 9. Drama Liderleri Buluşması ve Ulusal Drama Semineri 2007, drama kavramları konusuyla Bolu’da gerçekleştirildi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen seminere ilgi bir hayli fazlaydı.                

Ulusal Drama Semineri 2007 “Onur Ödülü” Prof. Dr. Sevinç Sokullu’ya verildi. Sokullu Türk Tiyatrosu’nun çok önemli isimlerindendir. Tiyatro-drama alanlarına çok değerli katkılar sağlamıştır. Özellikle dramanın üniversite düzeyinde eğitimi yapan bilim insanlarındandır. Yaptığı çalışmalarla onuy duyuyor ve kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.  

Seminerde drama kavramları tartışılmıştır. Tartışmalar sonucunda kavramlar konusundaki var olan yaklaşım farklılıklarının, dramanın doğasının gereği olduğu açıktır. Önemli olan bu kavramları tartışmak ve drama liderinin yaptığı çalışmaları tanımlamasıdır. Yaptığı çalışmaları tanımlayamayan lider, taklit evresinin ötesine geçememektedir. Dramanın doğasına uymayan ise bir tür müridlik ilişkisi içerisinde “Hocam ne derse doğrudur” yaklaşımıdır. Bu süreçte paylaşımlarıyla bizleri çoğaltan uzmanlara teşekkür ederiz. 

Seminerin gerçekleşmesinde katkı sağlayan, destek olan değerli eğitimcilere  şükranlarımı sunarım; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü  Sayın Prof. Dr. Atila Kılıç, Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mahir Ulusoy, Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Eser Balcıbucak, Sağlık Kültür Daire Başkan Vekili Sayın Dr. Taciser Dinçer, Öğretim Görevlisi ve Oluşum Drama Enstitüsü Bolu temsilcisi Sayın Gülşen Yegen Ulusal Drama Semineri’ni büyüttüler, sonsuz teşekkürler. Seminer hazırlık ve yürütme kurulundaki sevgili arkadaşlarım yine özverili bir şekilde semineri gerçekleştirdiler; onlara yürekten teşekkür ederim. Seminer kitabımızın deşifresi ve düzeltmelerini yapan Derya Liderime teşekkür ederim.        

Ulusal Drama Semineri önümüzdeki Haziran ayında 10 yılına ulaşıyor. Bu bizler için gurur kaynağı olmaktadır. Nice on yıllara.  Türkiye 10. Drama Liderleri Buluşması ve Ulusal Drama Semineri 2008’de İstanbul’da görüşmek; çalışmak ve üretmek dileğiyle.   

Naci ASLAN