Tamer Levent 1950 yılında İzmir'de doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü'nden 1977 yılı yaz döneminde mezun oldu. Devlet Tiyatroları'nda önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalışmalar yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde, Berlin Yüksek Sanat Okulu Tiyatro Bölümü'nde; İngiltere Yorkshire Bretton Hall College'de ve Warwick Üniversitesi'nde "Yaratıcı Oyunculuk" dersleri verdi. Belçika, Lüksemburg ve Macaristan'da Avrupa Parlamentosu'yla birlikte düzenlenen tiyatro buluşmalarının  rensiplerinin oluşturulduğu komitelerde ve organizasyonlarda bulundu, seri atölye çalışmaları yönetti.

 

Tiyatro kültürünün tanımlanması ve yaygınlaşması doğrultusunda teorik ve uygulamaları çalışmalar yönetti. Türkiye'de eğitimde drama ve yaratıcı drama çalışmalarını başlattı. Fransa ve Tunus'ta uzun süreli atölye çalışmaları yaparak sonuçlarını birer gösteri haline dönüştüren Levent, radyo ve televizyonlarda da dizi programlar, drama çalışmaları gerçekleşti. TRT Radyo-1'de Gecenin İçinden programında izleyicilerle canlı iletişim programı yaptı. Çin ve Hindistan belgeselleri gerçekleştirdi. Dünyanın pek çok ülkesinde drama atölyeleri yönetti.

 

Sahneye koyduğu Yeniden Yaratma adlı oyunla Devlet Tiyatroları'nın ilk Rusya turnesini gerçekleştirdi. Bernarda Alba'nın Evi isimli tiyatro oyununun baleye uyarlanmasında, Binnaz Aydan'ın koreografisini yaptığı TV programının reji ve tekst çalışmasını yaptı.

 

Tamer Levent ayrıcı FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) Türkiye Temsilcisi'dir. IATA (Uluslararası Amatör Tiyatrolar Birliği) yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

 

Yerli ve yabancı dergilerde yazıları yayımlandı. Oyunculuk ve yönetmenlik çalışmalarının yanı sıra TOBAV (Devlet Tiyatro Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı) Genel Başkanlığı'nı yürüten Tamer Levent, Devlet Tiyatroları'nda ilk kez gerçekleştirilen bir uygulama ile Devlet Tiyatroları çalışanlarının eğilim yoklaması sonucunda en yüksek oyu alarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapmıştır. SANATA EVET kampanyasının mimarı olan Levent 1984 yılında kurduğu Sanat Kurumu Deneme Sahnesi'nde drama çalışmaları başlatmıştır.

 

Niçin tiyatro isimli, yazılarının toplandığı kitabı, Gündoğan yayınlarınca, Ya Tutarsa isimli oyunu Mitos- Boyut yayınlarınca basılmıştır.