2009 Hitit Yılı – Müzede Drama

2009 Hitit Yılı – Müzede Drama

Anadolu_Medeniyetleri_Müzesi_logosu2009 Hitit Yılı nedeniyle 16 Kasım 2008 Pazar günü Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘nde müzede drama çalışması gerçekleştirdik.

Drama eğitimcisi Naci Aslan liderliğinde yürütülen çalışma Oluşum Drama Enstitüsü Ankara Drama Liderlik Gruplarının 5. ve 6. aşama katılımcıları ile gerçekleştirildi.

Isınma çalışmasının ardından susuzluğa karşı baraj yapmak isteyen Hitit Kralı ile susuzluğu önlemenin tek yolunun Prensi kurban etmek olduğuna inanan Kahin arasındaki çatışmanın konu edildiği doğaçlama yapıldı. Rol kartlarının kullanıldığı doğaçlamanın ardından ünlü Kadeş Savaşı çalışmaya başlanıldı.

Firavun Ahenaton ve karısı Nefertiti‘nin kızı olan Kraliçe Ankhsenamon‘un Hitit Kralı Şuppiluliuma‘ya yazdığı mektup üzerine bir çalışma yapıldı. Mektup Pankuş’ta uzun bir tartışmaya neden olur) çalışmanın odağını oluşturmaktaydı. 18 Yaşındaki kocası Tutankamon’un ölümünün ardından kendisine soylu bir eş seçmek için Hitit Kralı’na mektup yazan Kraliçe olumsuz yanıt alınca ikinci bir mektup daha yazar ve ardından Kadeş barış antlaşması ile sonlanan süreç başlar.

Çalışma sonunda Purulli Şenliği düzenlendi. Sunum ritüelinin ardından, Hititli bir askerin evine duyduğu özlemi anlatan şarkı grup tarafından ritm aletleriyle birlikte seslendirildi.

Geçmişi öğrenmek; bugünü anlamlandırmak ve geleceği planlamak için…

Muze_Drama Muze_Egitbilimi Muzede_Drama MuzedeDrama